
Najwięcej w Lubuskiem - 9. Siedmiu winiarzy jest z Małopolski, pięciu z Dolnego Śląska, a po trzech z Mazowsza, Wielkopolski i Podkarpacia...
i ponad 200 innych, którzy uprawiają w sumie ponad 400 hektarów winnic!

Czy wiesz, że Polska ma wielowiekowe tradycje uprawy winorośli?
Pierwsza wzmianka źródłowa o zielonogórskich winnicach pochodzi z 1314r. W miejscowej tradycji jednakże jako datę sprowadzenia winorośli zachowano rok 1150 i z tego powodu w 1900r. ówczesny Grünberg świętował 750-lecie swojego winiarstwa...

Mimo swojego niekorzystnego położenia geograficznego Zielona Góra stała się miejscem, gdzie powstała najstarsza niemiecka wytwórnia win musujących Grempler & Co., największa w swoim czasie wytwórnia winiaków w Niemczech Albert Buchholz A.G., słynna na całe Niemcy wytwórnia winiaków Heinrich Raetsch A.G., a także filia światowej sławy Weinbrennerei Scharlachberg GmbH Bingen am Rhein, wytwarzająca tutaj jedną z najpopularniejszych w Niemczech marek winiaku, Scharlachberg Meisterbrand.
Po II Wojnie Światowej istniała tutaj największa w Polsce Lubuska Wytwórnia Win...
winnice wokół Zielonej Góry miały powierzchnię ok. 140 ha. Uprawiano odmiany: traminer biały i różowy, silvaner, portugalska niebieska, pinot noir i riesling. Wśród odmian deserowych wyróżniały się: chrupka złota i różowa oraz królowa winnic.

Od kilku lat widoczne są działania zmierzające do odradzania tradycji winiarskich w tym regionie.
Od ponad 150 lat odbywają się w Zielonej Górze tradycyjne obchody Godów Winobrania, które po 1945 r. kontynuowano i wzbogacono o szereg imprez o charakterze turystycznym, sportowym i kulturalnym.
Jeżeli lubicie smakować dobre wina i poznać przepiękne okolice upraw tych winorośli zapraszamy na Lubuski Szlak Wina i Miodu, do Zielonej Krainy Zabawy i Wina czy na Szlak Zielonogórskich Zabytków Winiarskich.
Jeśli chcielibyście wybrać się z nami do krainy winem i miodem płynące

A może zostaniesz nielicznym na świecie specjalistą od polskich win (tzw. sommelier)?
Kto wie :D
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz